Bezpieczna droga do przedszkola z odblaskami - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Nidzicy

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna droga do przedszkola z odblaskami

Data publikacji 24.09.2018

Z dniem 1 września w powiecie nidzickim ruszyła kampania „Bezpieczna droga do szkoły”. We wszystkich szkołach odbywają się spotkania i prelekcje na temat bezpieczeństwa. Tym razem policjantka zawitała z odblaskami do przedszkola „Zaczarowany Ogród” w Nidzicy.

Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie naszych najmłodszych pociech, dlatego też wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rozpoczął się bardzo intensywny okres nauki o bezpieczeństwie. Zadaniem policjantów, szkół, ale przede wszystkim rodziców jest edukacja dzieci od najmłodszych lat życia. Poznanie podstawowych zasad ruchu drogowego oraz bycie widocznym na drodze oznacza jednocześnie bycie bezpiecznym. Jesień należy do jednych z najtrudniejszych okresów dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zarówno kierujący jak i piesi muszą zawczasu przestawić swój sposób myślenia i postępowania na drodze – dostosować się do niesprzyjającej pogody oraz złej widoczności. Dlatego też po raz kolejny nidziccy policjanci włączyli się do kampanii „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Świeć przykładem”.

W ubiegły czwartek (20.09.2018r.) asp. szt. Izabela Demska spotkała się z przedszkolakami Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany Ogród” należącego do Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Nidzicy. Dzieci wspólnie z policjantką rozmawiali na temat bezpieczeństwa w drodze do i z przedszkola. Dużą uwagę skupiono na prawidłowym korzystaniu z przejścia dla pieszych. Dzieci wspólnie z zaproszonym gościem mogły poćwiczyć prawidłowe przechodzenie przez jezdnię. Milusińscy z zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek na temat noszenia odblasków. Na koniec spotkania wszystkie przedszkolaki otrzymały zawieszkę odblaskową, obiecując, że będą je nosiły.

Dlaczego elementy odblaskowe są tak ważne?
Piesi należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego i w zderzeniu z pojazdem są często bez szans.    Postać człowieka idącego drogą, ubranego dodatkowo w ciemną odzież jest zauważalna przez kierującego raptem z 20-30 metrów lub z odległości jeszcze mniejszej, w zależności od warunków atmosferycznych.

Pojazd jadący około 90 km/h tylko w ciągu 1 sekundy przejeżdża dystans 25 metrów – więc kierujący nie zdąży nawet zareagować – zmienić kierunek jazdy lub hamować jeżeli napotka na swej drodze pieszego niewyposażonego w elementy odblaskowe.

Elementy odblaskowe na odzieży pieszego pozwalają na zauważenie go z odległości minimum 150 metrów lub większej. Pieszy w ten sposób da szansę kierującemu na wczesne zauważenie go i właściwe zareagowanie.

Nie wstydźmy się być widoczni, nie wstydźmy się być bezpieczni.

Przypominamy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Za brak odblasku policjanci mogą nas ukarać mandatem karnym w wysokości do 100 zł.