Zabezpiecz rower przed złodziejem. - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Nidzicy

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpiecz rower przed złodziejem.

Data publikacji 28.06.2018

Pogoda zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Coraz częściej na naszych drogach spotkać można rowerzystów. Pamiętać jednak musimy, że nasz rower stanowi nie lada pokusę dla złodzieja. Kradzieże rowerów, zwłaszcza w okresie letnim nasilają się. Policjanci chcą zwrócić uwagę na kilka kwestii, które wpływają na bezpieczeństwo rowerzysty i jego roweru.

Bez względu na wartość, markę czy rodzaj roweru, powinno się o niego dbać. Nie chodzi tylko o oczywistą dbałość o jego stan techniczny i obowiązkowe wyposażenie. Bardzo często zauważa się rowery pozostawiane bez żadnego zabezpieczenia, pod sklepami, budynkami czy też w klatkach schodowych. To okazja dla złodziei, oni chętnie skorzystają z naszej nieuwagi. Łatwo stracić rzecz która sprawia nam przyjemność, często jest również niezbędna do szybszego przemieszczania się, chociażby do pracy czy na zakupy. Jeszcze bardziej dotyka to dzieci, dla których utrata roweru jest szczególnie bolesna. Warto zainwestować niewielkie pieniądze i mieć stałą możliwość przypięcia roweru do słupka, ogrodzenia lub specjalnego stojaka, przy pomocy przewożonego wraz z nim zamka ze stalową linką. Znakujmy rower, tak, żeby w razie jego kradzieży jak najłatwiej móc udowodnić, że stanowił naszą własność. Najlepiej kiedy go nie używamy, trzymajmy rower pod kluczem.


Jadąc rowerem zachowujmy ostrożność. Przed skrętem upewnijmy się, że manewr jest możliwy i bezpieczny. Ważne jest używanie podczas jazdy kasków ochronnych a w warunkach ograniczonej widoczności elementów odblaskowych, kamizelek itp. To naprawdę ratuje życie. Rodzice powinni przekonywać do takiej postawy swoje dzieci, które raczej niechętnie używają tych elementów wpływających na bezpieczeństwo rowerzysty. Tu z pomocą rodzicom w okresie przedwakacyjnym wychodzili policjanci, którzy wielokrotnie odwiedzali szkoły, gdzie w pogadankach z dziećmi i młodzieżą przestrzegali przed skutkami brawurowej jazdy na rowerze lub nie przestrzegania przepisów. Nie pozostawiajmy dzieci na rowerach bez opieki. Pamiętajmy, że za dziecko odpowiedzialny jest dorosły jego opiekun prawny.

 

Nietrzeźwi rowerzyści. Problem stary i niestety ciągle aktualny. Nietrzeźwy rowerzysta stanowi poważne zagrożenie w ruchu drogowym i nie tylko dla samego rowerzysty. Utrata zdrowia a nawet życia może być konsekwencją takiego postępowania, jak również mandat, kara grzywny, areszt, czy orzeczenie zakazu poruszania się rowerem na co najmniej kilka miesięcy. Wniosek jest oczywisty, nie warto łączyć alkoholu z przyjemnością jazdy rowerem.