Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Samoobsługowy alkomat w nidzickiej komendzie. Przyjdź i sprawdź swój stan trzeźwości

Data publikacji 19.02.2018

Jeśli mamy wątpliwości, czy następnego dnia jesteśmy trzeźwi i możemy wsiąść za kierownicę, warto przyjść do Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy i sprawdzić swój stan trzeźwości. W holu budynku znajduje się samoobsługowy alkomat, z którego korzystanie jest bardzo proste i bezpłatne.

Samoobsługowy alkomat został zamontowany w holu komendy. Urządzenie to jest samoobsługowe, a korzystanie z niego jest proste i bezpłatne. Alkomat przeznaczony jest szczególnie dla odpowiedzialnych kierowców, którzy mogą w każdej chwili zweryfikować swój stan trzeźwości i wsiąść za kierownicę bez narażania się na odpowiedzialność karną za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

Zaletą nowego urządzenia jest łatwość obsługi, która sprawia, że przeprowadzenie testu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu nie wymaga korzystania z pomocy funkcjonariusza. Badanie jest szybkie i bezpłatne. Powietrze należy wdmuchiwać przy pomocy jednorazowej słomki.

Przypominamy: jeśli zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila, to jego stan określa się mianem „po spożyciu”, a jazda samochodem w takim przypadku stanowi wykroczenie. W przypadku gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi ponad 0,5 promila, kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, a kierowanie autem jest traktowane jako przestępstwo, za co grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości ponosi za sobą wiele konsekwencji. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Konsekwencje będą o wiele poważniejsze, jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek. Wówczas kara wzrasta do 4,5 lat pozbawienia wolności. Kara nawet 12 lat więzienia grozi nietrzeźwemu kierującemu, który spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym.

Alkomat został zakupiony ze środków Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. To kolejny krok, który ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na nidzickich drogach.