Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kontrola drogowa – jak się zachować?

Data publikacji 14.02.2018

Każdy posiadacz „czterech kółek” prawdopodobnie miał chociaż jedną kontrolę drogową w swoim życiu. Niejednokrotnie nie wiedział jakie prawa i obowiązki na nim ciążyły oraz jak w takiej sytuacji się zachować. Oto kilka prostych porad i wskazówek dotyczących kontroli drogowej.

Kto i jak może zatrzymać

Umundurowany policjant może zatrzymać zawsze i wszędzie – w dzień, w nocy, w terenie zabudowanym i niezabudowanym. Nie ma znaczenia czy pełni służbę w patrolu pieszym, czy radiowozem lub motocyklem. Wystarczy gest ręki, sygnał tarczą a w warunkach ograniczonej widoczności – latarką. Sygnały świetlne i dźwiękowe oraz urządzenia nagłaśniające temu służą.

Policjanci nieumundurowani mają prawo do kontroli drogowej wyłącznie w terenie zabudowanym i tylko przy użyciu tarczy do zatrzymania tzw. „lizaka” lub gdy jest słaba widoczność, latarki.

Gdzie można kontrolować

Policjant wybiera miejsce zatrzymania i wskazuje je kierowcy. Funkcjonariusz jeżeli jest zmuszony przeprowadzić kontrolę w miejscu zabronionym znakami drogowymi, powinien mieć włączone światła błyskowe w radiowozie.

Kultura i obowiązek

Do zatrzymanego pojazdu podchodzi policjant i przedstawia się. Podaje stopień, imię, nazwisko, nazwę komendy, którą reprezentuje oraz powód kontroli drogowej. Policjanci nieumundurowani mają obowiązek okazać legitymację służbową bez żądania kierującego pojazdem.

W czasie kontroli kierujący siedzi w samochodzie i trzyma ręce na kierownicy. Na polecenie funkcjonariusza ma wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne. Bez zgody nie może opuszczać samochodu.

Jakie dokumenty

Podczas kontroli drogowej policjant weryfikuje legalność okazywanych dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, polisy OC. Dokonuje sprawdzeń w systemie informatycznym pojazdu i osób czyli. Np. sprawdza czy kierujący nie jest osobą poszukiwaną, czy nie ma zatrzymanych uprawnień do kierowania pojazdami, czy pojazd nie jest kradziony. Policjant może dokonać przeszukania pojazdu pod kątem niebezpiecznych przedmiotów oraz cech, które wskazywałyby na popełnienie przestępstwa.

Mandat czy wniosek do Sądu

Najczęstszym powodem zatrzymania pojazdu do kontroli drogowej jest wykroczenie. Od decyzji policjanta zależy czy w danym przypadku zastosuje mandat czy pouczenie. Wysokość grzywny ustalany jest na podstawie taryfikatora mandatów. Policjant w każdej sytuacji poucza sprawcę wykroczenia o możliwości nieprzyjęcia mandatu. Wtedy zostanie skierowany wniosek do Sądu o ukaranie.

Badanie stanu trzeźwości

W przypadku gdy ma podejrzenie że kierujący jest w stanie nietrzeźwości, bądź pod wpływem środków odurzających ma prawo przeprowadzić odpowiednie badanie. Może być ono przeprowadzone na zewnątrz pojazdu lecz również wewnątrz radiowozu.

Powrót na górę strony