Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

3 godziny, 4 zdarzenia, 5 osób rannych. Policjanci proszą o ostrożność za kierownicą

Data publikacji 19.12.2017

Trudne warunki atmosferyczne wystawiły wczoraj na próbę umiejętności i doświadczenie kierowców. Nidziccy policjanci pracowali jednocześnie na miejscu czterech zdarzeń drogowych. Ich bilans to 5 poszkodowanych osób, zablokowana droga i kilka rozbitych samochodów. Policjanci proszą o dostosowanie prędkości do szybko zmieniających się warunków atmosferycznych.

Gęsta mgła, osadzająca się szadź oraz śliska i oblodzona nawierzchnia- z tak trudnymi warunkami atmosferycznymi musieli się wczoraj zmierzyć kierowcy podróżujący po drogach powiatu nidzickiego. Najtrudniejsze warunki panowały na drodze wojewódzkiej nr 545, na której w przeciągu trzech godzin doszło do 4 bardzo poważnych zdarzeń drogowych.

Do pierwszego, najgroźniejszego wypadku doszło po godzinie 07.00 koło miejscowości Sątop gm. Kozłowo. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierująca volkswagenem jadąc w kierunku Nidzicy za toyotą, zauważyła jak ta uderza w tył poprzedzającego go forda. Chcąc uniknąć zderzenia z tymi pojazdami, zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się czołowo z prawidłowo jadącym subaru. Dwie kobiety podróżujące vw oraz kierowca subaru z obrażeniami zostali przewiezieni do szpitala w Działdowie. Wskutek tego zdarzenia droga była całkowicie zablokowana. Utrudnienia trwały przez około 3 godziny.

Niespełna kilkanaście minut później, kilka kilometrów dalej, koło miejscowości Kozłowo doszło do kolejnego zdarzenia. Na prostym

odcinku drogi kierujący samochodem osobowym marki Kia Ceed nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze i chcąc uniknąć zderzenia z poprzedzający go pojazdem, wpadł w poślizg, zjechał do przydrożnego rowu, wywracając pojazd na dach. Kierowca oraz pasażer z ogólnymi potłuczeniami zostali przewiezieni do szpitala w Działdowie.

Kolejne dwa zdarzenia miały miejsce na wysokości zjazdu do miejscowości Sławka Mała gm. Kozłowo. O pierwszym z nich policjanci zostali poinformowani kilkanaście minut po godz. 09.00. Kierujący samochodem ciężarowym marki Iveco nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze i najechał na tył stojącego na jezdni seata. Ten z kolei uderzył w tył stojącej przed nim skody. Kierowcę ciężarówki ukarano mandatem karnym.

Schemat drugiego zdarzenia przebiegał bardzo podobnie do wcześniejszych. Kierujący samochodem ciężarowym marki Iveco nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze i chcąc uniknąć zderzenia ze stojącym na tym samym pasie ruchu samochodzie ciężarowym, zjechał na przeciwległy pas ruchu. Kierowcy prawidłowo poruszających się w przeciwnym kierunku dwóch samochodów osobowych marki Audi, nie chcąc doprowadzić do czołowego zderzenia, zjechali maksymalnie na pobocze. Dzięki podjętym przez tych kierowców próbom ”ucieczki”  doszło jedynie do bocznego zderzenia pojazdów. Kierowcę ciężarówki, który doprowadził do kolizji ukarano mandatem karnym.

Analizując te zdarzenia drogowe można powiedzieć, że wszyscy uczestnicy mieli bardzo dużo szczęścia. Dzięki wspólnemu pozytywnemu mianownikowi, który połączył te wszystkie zdarzenia w postaci zapiętych pasów oraz trzeźwych kierowców, nie doszło do większych obrażeń ani tragedii.

Policjanci w apelują o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności przy zmiennych warunkach atmosferycznych, z jakimi mamy do czynienia w ostatnich dniach.

  • miejsce zdarzenia
  • miejsce zdarzenia#