Przypominamy o noszeniu odblasków! - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Nidzicy

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przypominamy o noszeniu odblasków!

Data publikacji 12.10.2017

Każdego roku na polskich drogach giną setki osób. Wiele ofiar to osoby piesze poruszające się po zmierzchu wzdłuż nieoświetlonych dróg, dlatego też jak co roku policjanci przypominają o obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

Dla każdego z nas jednakowe są przepisy o ruchu drogowym. Obowiązek noszenia odblasków obowiązuje wszystkich pieszych poruszających się po zmroku poza obszarem zabudowanym.  Wyjątek dotyczy tylko pieszego, który porusza się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych jeżeli będzie poruszał się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych. W nocy przy złej pogodzie pieszy ubrany w ciemne kolory jest zauważalny przez kierowcę z odległości około 20 – 30 metrów. Gdy ma przy sobie odblask, kierowca widzi go z odległości większej niż 150 m. Droga hamowania pojazdu przy prędkości 50 km/h wynosi około 30 metrów, natomiast jadący z prędkością 100 km/h zatrzyma się aż po  80 metrach.

Edukujmy i namawiajmy dzieci, aby nosiły elementy odblaskowe najlepiej przez cały rok i nie tylko poza terenem zabudowanym. My jako rodzice możemy zakupić dla swoich pociechy odzież, która trwale a zarazem dyskretnie będzie wyposażona w element odblaskowy. Innym rozwiązaniem mogą być zawieszki, opaski, torby odblaskowe, w różnych kolorach i kształtach. Z pewnością każdy coś dla siebie znajdzie i dopasuje już za kilka złotych. Dla każdego z nas najcenniejsze powinno być nasze zdrowie i życie, więc nie powinniśmy na nim oszczędzać.

Policjanci pionu ruchu drogowego podczas prowadzenia różnych działań profilaktycznych zmierzających do poprawy bezpieczeństwa, zachęcają wszystkich pieszych uczestników ruchu drogowego, niezależnie od wieku, do umieszczania chociaż jednego elementu odblaskowego na odzieży, który w znaczny sposób poprawi nasze  bezpieczeństwo.

W 2016 roku nidziccy policjanci ujawnili 152 pieszych, którzy poruszali się po zmroku poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, to o połowę  więcej niż w 2015 roku. 128 pieszych otrzymalo mandat za brak obowiązkowego elementu odblaskowego. Według taryfikatora może on wynieść nawet do 100 zł.