Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Po raz ostatni dzielnicowi spotkali się z wypoczywającymi dziećmi i młodzieżą. Podsumowanie działań „Bezpieczne wakacje 2017”

Data publikacji 01.09.2017

Wakacje dobiegły końca, a za chwilę zabrzmi pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2017/2018. Wczoraj dzielnicowi odwiedzili ostatnią grupę dzieci i młodzież wypoczywających w Szkotowie. Spotkania profilaktyczne prowadzone były w ramach działań „Bezpieczne wakacje 2017”.

Mł. asp. Przemysław Rychcik oraz mł. asp. Krzysztof Florek spotkali się z dziećmi wypoczywającymi w Szkotowie gm. Kozłowo. Rozmawiali z nimi o potencjalnych zagrożeniach, na które są szczególnie narażone dzieci i młodzież w trakcie letniego wypoczynku. Dzielnicowi przypomnieli i omówili zasady bezpiecznego zachowania się nad akwenami wodnymi wodą, w lesie. Ostrzegali przed niebezpieczeństwami związanymi z kontaktem z osobą obcą oraz sposobie postępowania w przypadku ataku psa.

W ramach działań „Bezpieczne wakacje 2017” w czasie wakacji prowadzone były spotkania edukacyjno-profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą oraz ich opiekunami, przebywającymi na obozach i koloniach, w celu promowania pozytywnych postaw i zachowań.

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą, Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji zainicjowało akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Celem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może rekreacja wodna i promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczenie takich wypadków. Akcja realizowana była na terenie całego kraju, a szczególnie intensyfikowana na terenie obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku.

Do działań „Bezpieczne wakacje 2017” włączyli się policjanci ruchu drogowego, których podstawowym zadaniem było zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ich działania były ukierunkowane przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego czyli pieszych, rowerzystów i motorowerzystów.

Funkcjonariusze w czasie dwóch miesięcy działań na terenie powiatu nidzickiego dokonali kontroli ponad 1700 kierujących. Zatrzymali 25 nieodpowiedzialnych kierowców którzy wsiedli za kierownicę auta bądź jechali jednośladem będąc pod wpływem alkoholu. Ponad 1100 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi za popełnianie wykroczeń. W dużej mierze były to przede wszystkim przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Wobec 78 kierowców sporządzono wnioski do sądu o ukaranie. 68 kierowcom zatrzymano dowody rejestracyjne za posiadane usterki i stan techniczny w pojazdach.

To było bezpieczne lato - mówią policjanci ruchu drogowego. W porównaniu do ubiegłego roku na drogach Warmii i Mazur doszło do mniejszej liczby wypadków drogowych, mniej osób zginęło, mniej też zostało rannych. Odnotowano natomiast więcej kolizji drogowych, niż latem 2016 roku.

- O 75 wypadków mniej, ponad 100 mniej rannych, co najważniejsze mniej ofiar śmiertelnych. Spadła także liczba osób decydujących się na jazdę pod wpływem alkoholu. W lipcu i sierpniu ubiegłego roku ujawniliśmy blisko 900 kierujących, którzy byli pod wpływem działania alkoholu, natomiast podczas tych wakacji prawie o sto przypadków mniej - podsumowuje podinsp. Krzysztof Walaszczyk z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.

Przed nami ostatni wakacyjny weekend. O spokojne i bezpieczne powroty do domu, zadbają policjanci, którzy już dziś rozpoczynają wzmożone działania prewencyjno kontrolne: „ Bezpieczny weekend- ostatni weekend wakacji”