Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w nidzickim funkcjonowaniu

Data publikacji 17.01.2017

Od początku 2016 roku na terenie naszego powiatu trwały konsultacje społeczne w ramach tworzenia Krajowej Mapy Zagrożeń. O tym jak narzędzie pomaga w codziennej pracy rozmawiamy z podinsp. Krzysztofem Kunickim - I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Nidzicy.

Czy konsultacje społeczne przy powstawaniu mapy zagrożeń cieszyły się dużym zainteresowaniem?

Konsultacje rozpoczęliśmy na początku 2016 r. Wówczas założenia funkcjonowania mapy były odmienne od jej obecnego kształtu, na co z pewnością miały wpływ przeprowadzone w skali całego kraju konsultacje. Od samego początku naszym podstawowym zadaniem było dotarcie do jak największej liczby mieszkańców naszego powiatu.

Spotkania odbywały się w wielu miejscach, urzędach, zakładach pracy, szkołach, świetlicach wiejskich. Trudno jest teraz oszacować liczbę osób, które poprosiliśmy o wypowiedzenie się w tej sprawie, ponieważ w niektórych spotkaniach uczestniczyło ledwie kilka osób w innych zaś kilkadziesiąt.

W wielu spotkaniach brałem udział osobiście i muszę powiedzieć, że mieszkańcy interesowali się funkcjonowaniem mapy i jej przydatnością dla zapewnienia im bezpieczeństwa. Dzięki wcześniejszemu nagłośnieniu przez media idei funkcjonowania mapy, wiele osób już przed spotkaniem z nami było dobrze zorientowanych o co chodzi.

Od kiedy Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje i jak się sprawdza?

W obecnym kształcie, na terenie naszego województwa działa od 14 września. Wcześniej, pilotażowo była wprowadzona w kilku innych województwach. Jest to dosyć proste do obsługi narzędzie, można powiedzieć, kontaktowania się mieszkańców z policją i wpływania w ten sposób na aktywność i kierunki działania służb.

Do posługiwania się mapą nie jest konieczne posiadanie specjalnych umiejętności informatycznych. Wystarczy wykorzystując „link” na naszej stronie internetowej, lub na stronie internetowej jakiejkolwiek jednostki Policji, zalogować się anonimowo na stronę mapy i korzystając z jej funkcjonalności zgłosić problem, zjawisko, zagrożenie którym powinniśmy się zainteresować. Dzięki mapie możemy również szybko zorientować się jakie są zgłaszane i potwierdzone zagrożenia w miejscu, w którym się aktualnie znajdujemy.

Czy narzędzie pomaga w codziennej pracy?

Przed wprowadzeniem do stosowania mapy zagrożeń policjanci z naszej jednostki policji reagowali na różnego rodzaju zgłoszenia od mieszkańców równie aktywnie i sumiennie. Mapa zagrożeń otworzyła nam kolejny kanał do kontaktów, a konsultacje, o których mówiłem, miały za cel takie jej urządzenie, aby była jak najbardziej przydatna dla obywateli.

Z naszego punktu widzenia jest przydatna, o czym świadczą skuteczne działania, o których informowaliśmy media, np. zatrzymanie osoby poszukiwanej w miejscu wskazanym jako zagrożone. Należy dodać, że mapa nadal ewoluuje. Są i z pewnością będą wprowadzane nowe rozwiązania ułatwiające wykorzystywanie mapy.

Ile dotychczas było zgłoszeń w naszym powiecie i czego dotyczyły?

Do dzisiaj za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa otrzymaliśmy ponad 80 zgłoszeń. Około 50 to zgłoszenia prewencyjne, pozostałe dotyczyły ruchu drogowego.

Najwięcej zgłoszeń prewencyjnych dotyczy spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (ok. 30 zgłoszeń), ale odnotowaliśmy również zgłoszenia w sprawie używania środków odurzających, żebractwa, gromadzenia się osób nieletnich. Z kategorii ruchu drogowego najwięcej zgłoszeń dotyczy nieprawidłowego parkowania i przekraczania dopuszczalnej prędkości jazdy.

Na czym polega i ile trwa weryfikacja zgłoszenia?

Każde zgłoszenie jest weryfikowane. Procedura weryfikacji wynika wprost z wytycznych Komendanta Głównego Policji. Po pojawieniu się nowego zgłoszenia wyznaczony koordynator niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 2 dni, przyjmuje zgłoszenie do weryfikacji, sporządza kartę weryfikacji i przekazuje odpowiednim komórkom do sprawdzenia.

Weryfikowanie każdego zgłoszenia musi się zakończyć w ciągu 5 dni. Jeżeli zgłoszenie jest potwierdzone pozostaje nadal w naszym zainteresowaniu, a policjanci otrzymują zadania, których celem jest wyeliminowanie zagrożenia.

Czy występują sytuacje, w których ktoś nanosi na mapę zgłoszenia nieuzasadnione bądź dowcipne?

Nie zakładam, że jakiekolwiek zgłoszenie jest efektem żartu czy złośliwości. Mieszkańcy maja prawo do subiektywnej oceny różnych sytuacji, z którymi się spotykają i które ich zdaniem wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Naszym zadaniem jest im pomóc, o ile to jest możliwe i uzasadnione, bez wcześniejszego uprzedzenia co do wiarygodności informacji.

Potwierdzalność zgłoszeń wynosi w przypadku naszego powiatu ok 23 %. Korzystając z okazji zachęcam do zapoznania się z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa, do której „link”jak mówiłem znajduje się na naszej stronie internetowej.

 
Powrót na górę strony