Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorze patrz, kogo wpuszczasz do domu

Data publikacji 14.10.2016

Każda wymówka dla złodzieja jest dobra, aby dostać się do domu potencjalnej ofiary. Czasami osoby takie podszywają się pod pracowników administracji, zakładów czystości czy wodociągów. Wczoraj kobieta podszyła się pod osobę niosącą pomoc. Pod pozorem przyniesienia darów została wpuszczona do domu, z którego wyszła razem z sumą blisko 2 tys zł. Policjanci apelują o rozsądek i ostrożność przy wpuszczaniu nieznajomych do domu.

Wczoraj na terenie gm. Kozłowo doszło do kradzieży pieniędzy. 77-letnia mieszkanka tej gminy wpuściła do domu kobietę, która twierdziła, że przyjechała rozdawać dary. Miała ona ze sobą duży koc, w którym znajdowały się ubrania. Sprawczyni rozkładała przed pokrzywdzoną przyniesioną ze sobą odzież oraz koc prezentując je z każdej strony. W między czasie poprosiła gospodynię o przyniesienie szklanki wody.

Po wyjściu kobiety, 77-latka stwierdziła brak pieniędzy, które miała schowane w domu. Pokrzywdzona straciła w ten sposób 1850 zł.

Nidzicka Policja apeluje o zachowanie ostrożność przy wpuszczaniu do domu osób, których nie znamy, podających się za pracowników różnych zakładów pracy i instytucji, bądź chcących nam coś sprzedać po okazyjnej cenie. Wpuszczone do domu osoby najczęściej proszą o szklankę wody, zrobienie kanapki, bądź skorzystanie z toalety. Dajemy wtedy czas dla złodzieja na działanie.  Możemy w ten sposób stracić wartościowe rzeczy np. portfel z torebki wiszącej w przedpokoju lub telefon komórkowy.

Najbardziej znany policji jest sposób „na prześcieradło”. Sposób działania sprawców jest bardzo prosty.  Gdy jedna z osób oferujących tani zakup ręcznika, obrusa, prześcieradła czy koca, rozpościera go przed swoją ofiarą, drugi ze sprawców niepostrzeżenie wchodzi do domu, przeszukuje go i wynosi pieniądze, biżuterię lub inne wartościowe rzeczy.  

Pamiętajmy o zamykaniu drzwi do mieszkań i domów oraz prawidłowym zabezpieczaniu swojego mienia. Przypominamy, że wszelkie instytucje informują mieszkańców o planowanych naprawach, konserwacjach, bądź przerwach w dostawach wody, prądu, gazu itp. Najczęstsza formą powiadamiania mieszkańców o takich działaniach odbywa się za pomocą rozwieszonych ogłoszeń z datą planowanych robót.  Zawsze możemy upewnić się i zadzwonić do danego zakładu prosząc o potwierdzenie tej informacji.

Powrót na górę strony