Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ruszają działania policyjne „Pierwszy dzień wiosny”

Data publikacji 18.03.2016

21 marca większości nam kojarzy się z nadejściem wiosny,a uczniom … z dniem wolnym od nauki. Dla młodzieży jest to tradycyjny „Dzień wagarowicza”. W tym dniu w mieście i na jego obrzeżach dochodzi do różnych sytuacji i zdarzeń z udziałem dzieci i młodzieży. Mając na uwadze ich bezpieczeństwo policjanci w całym województwie przeprowadzą działania prewencyjne o nazwie "Pierwszy dzień wiosny 2016".

Głównym zadaniem tych działań jest ujawnianie nieletnich uchylających się od obowiązku szkolnego. W tym dniu uczniowie często bez wiedzy nauczycieli samowolnie opuszczają teren szkoły lub spotykają się po lekcjach, gdzie bez nadzoru i opieki dorosłych dopuszczają się wybryków chuligańskich, manifestacyjnie spożywają alkohol, palą papierosy, bądź inne używki.

Wiele czynów karalnych popełnianych jest przez nieletnich poza szkołą, w godzinach trwania zajęć lekcyjnych. Często ofiarami stają się rówieśnicy sprawców tych czynów, którzy najczęściej także są w tym czasie na wagarach. Nieletni pozbawieni opieki mogą stać się ofiarami osób ze skłonnościami pedofilskimi, dealerów narkotykowych lub innych osób, które mogą mieć niekorzystny wpływ na dzieci i młodzież.

W związku z tymi zagrożeniami funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy będą podejmować działania zmierzające do ujawniania uczniów przebywających bez uzasadnionego powodu poza szkołą w czasie trwania lekcji.  W przypadku stwierdzenia takiego faktu osoby takie odwożone będą do szkół i przekazywani dyrektorom lub rodzicom. Policjanci będą sprawdzać sklepy, w których sprzedawany jest alkohol i papierosy, pod kątem sprzedaży tego asortymentu  osobom małoletnim.  W przypadku ujawnienia nieletnich spożywających alkohol lub będących pod jego wpływem, mundurowi będą ustalać miejsce zakupu alkoholu.  Regularnie będą kontrolowane parki, skwery,  restauracje, bary, dyskoteki, dworce PKS i PKP, inne miejsca w których będzie mogła przebywać i gromadzić się młodzież.

Warto pamiętać, że sprzedaż papierosów osobom niepełnoletnim jest wykroczeniem, za które zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu grozi kara grzywny do 2 tysięcy złotych.Sprzedaż alkoholu osobom poniżej 18-go roku życia jest natomiast przestępstwem, za które grozi grzywna.

Od wielu lat funkcjonariusze przypominają i apelują do sprzedawców o zwrócenie szczególnej uwagi na młode osoby kupujące alkohol i papierosy. Dlatego też odwiedzają ich i rozdają list o poniższej treści.

 

 

                                                                                                                        Panie i Panowie Przedsiębiorcy

                                                                                                                        Właściciele sklepów, pubów i kawiarni

                                                                                                                        Szanowni Państwo!

 

21 marzec tradycyjnie obchodzony jako „Dzień Wagarowicza” to dzień szczególnie oczekiwany przez dzieci i młodzież naszych szkół. W tym dniu uczniowie bez wiedzy nauczycieli samowolnie opuszczają teren szkoły, gdzie bez nadzoru i opieki często sięgają po alkohol.

Tego dnia Wasze lokale odwiedzi zapewne wielu młodych ludzi, którzy będą chcieli kupić alkohol. Zanim sprzedacie go małoletniemu pamiętajcie, że jest on jednym z największych zagrożeń dotykających dziś młodych ludzi. Często tworzy poważne problemy i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji.

 

Dlatego nie sprzedawajcie i nie podawajcie żadnego alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.

 

Aby nie stać się sprawcą przestępstwa żądajcie od kupującego dokumentu, który potwierdzi jego wiek. Takie prawo daje Wam art. 15 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości
i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który mówi, że w przypadku wątpliwości co do pełnoletniości nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości
i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem (art. 43 cyt. ustawy). Sądy karne orzekające w takich sprawach mogą nie tylko ukarać wysoką grzywną, ale także orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy.

Ponadto, niezależnie od postępowania karnego prowadzone jest postępowanie administracyjne w kierunku cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (zgodnie
z art. 18 ust.10 pkt.1 lit.a) cyt. ustawy).

Wiemy, że wśród Państwa jest wielu uczciwych sprzedawców, którzy oprócz roli handlowca stawiają się w roli obywatela i zwracają uwagę komu sprzedają alkohol. Chcemy, aby szeregi odpowiedzialnych i rzetelnych sprzedawców stale się zwiększały. Aby każdy z Państwa miał świadomość, że sprzedaż alkoholu nieletnim to nie tylko przestępstwo, ale także wielka szkoda wyrządzona młodemu człowiekowi, jego rodzicom i najbliższym.

 

 

     Policjanci województwa warmińsko – mazurskiego

 

Powrót na górę strony