Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Harmonogram spotkań na Warmii i Mazurach

Data publikacji 12.02.2016

Warmińsko-mazurscy policjanci spotykają się z mieszkańcami lokalnych społeczności i przedstawicielami różnych instytucji w ramach konsultacji społecznych przy tworzeniu „Powiatowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Mapa ta jest projektem ogólnopolskim, który pozwoli na kierowanie sił i środków tam, gdzie będzie to konieczne z uwagi na poprawę bezpieczeństwa. Zapraszamy mieszkańców, dziennikarzy i przedstawicieli różnych instytucji do aktywnego uczestniczenia w konsultacjach.

Od początku lutego na Warmii i Mazurach – w powiatach gminach i na osiedlach - organizowane są konsultacje społeczne, w trakcie których policjanci gromadzą informacje i spostrzeżenia od obywateli, które posłużą do stworzenia „Powiatowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.” Mapa ta jest projektem ogólnopolskim i posłuży do przedstawienia skali i rodzaju zagrożeń występujących na terenie naszego województwa na poziomie kazdej jednostki administracyjnej. Pozwoli również na kierowanie sił i środków tam, gdzie będzie to konieczne z uwagi na poprawę bezpieczeństwa.

Mapa będzie powstawała na podstawie danych policji oraz informacji zebranych w ramach współpracy z lokalnymi społecznościami oraz podmiotami zainteresowanymi spawami bezpieczeństwa.

Po co mapa zagrożeń bezpieczeństwa i co z niej wynika dla mieszkańców Warmii i Mazur?

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa to element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Narzędzie, które pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń przez instytucje współodpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny, z uwzględnieniem oczekiwań społecznych. Jak podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, mapa będzie jednym z najważniejszych czynników, na podstawie których można będzie kształtować struktury terenowe Policji. Będzie także punktem wyjścia do decyzji związanych z takim rozlokowaniem struktur Policji, które pozwoli na zapewnienie jednakowego, wysokiego poziomu bezpieczeństwa w całym kraju.

Konsultacje społeczne – wspólnie w trosce o bezpieczeństwo

Projekt mapy na różnych poziomach – krajowym, wojewódzkim i powiatowym - zawiera kilka kryteriów m.in. dotyczących zagrożenia przestępczością, czy wykroczeniami, które są szczególnie uciążliwe społecznie, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wyniki badań społecznych w zakresie poczucia bezpieczeństwa z uwzględnieniem zagrożeń lokalnych i oczekiwania społeczne w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa.

Właśnie dlatego samorządowcy różnego szczebla z Warmii i Mazur, przedstawiciele warmińsko-mazurskiej policji, szefowie służb i inspekcji, przedstawiciele regionalnych mediów oraz mieszkańcy lokalnych społeczności od początku lutego uczestniczą w konsultacjach, w których mogą zaproponować elementy, które w ich ocenie powinna zawierać mapa zagrożeń bezpieczeństwa w ich okolicy.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego uczestniczenia w zaplanowanych spotkaniach. Od 11 lutego można zrobić to również drogą mailową na adres: mapa.zagrozen.nidzica@wp.pl, bądź osobiście w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy przy ul. Mickiewicza 17. Wspólne konsultacje i zaangażowanie wszystkich członków lokalnych społeczności pomoże nam zadbać o bezpieczeństwo w naszej najbliższej okolicy.

 

Co przed nami? Harmonogram spotkań

- 28 stycznia w Urzędzie Miejskim w Nidzicy podczas XVIII sesji Rady Miejskiej,

- 01 lutego o godz. 10.00 w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nidzicy,

- 02 lutego o godz. 10.00 w budynku Urzędu Miasta w Nidzicy,

- 11 lutego o godz. 10.00 w budynku Starostwa Powiatowego w Nidzicy

- 17 lutego o godz.10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Kozłowie,

- 18 lutego o godz. 12.00 w sali konferencyjnej nidzickiego ratusza dla zaproszonych przedstawicieli samorządów i instytucji współdziałających w zakresie bezpieczeństwa,

- 24 lutego o godz. 10.30 w Zespole Szkół nr 1 w Nidzicy,

- 25 lutego o godz. 11.00 Urząd Gminy w Janowcu Kościelnym,

- 25 lutego o godz. 10.00 w Urzędzie Miejskim w Nidzicy podczas sesji Rady Miejskiej,

- 25 lutego o godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie.

 

  • konsultacje społeczne w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
  • konsultacje w Urzędzie Miasta w Nidzicy
  • konsultacje społeczne w Starostwie Powiatowym
Powrót na górę strony