Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozpoczęli działania „Bezpieczne ferie zimowe 2016”

Data publikacji 20.01.2016

Jak co roku dzieci i młodzież szkolna przebywać będą na feriach zimowych. W naszym województwie, ferie zimowe trwać będą w okresie od 25 stycznia do 7lutego 2016 roku. W ramach działań ”Bezpieczne ferie 2016” policjanci Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy przeprowadzą szereg działań mających na celu między innymi zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z wypoczynku zimowego na terenie naszego powiatu.

Ferie zimowe na terenie naszego województwa zaplanowane są w terminie od 25 stycznia do 7 lutego. Jak co roku część młodzieży szkolnej będzie korzystać z zorganizowanych form wypoczynku, z zapewnioną  opieką kompetentnych osób. Jednak większość dzieci pozostanie w miejscu swojego zamieszkania, gdzie ich bezpieczeństwo może być zagrożone z uwagi na niedostateczną opiekę ze strony rodziców, nadmiar wolnego czasu, lekkomyślność, brawurę i nudę.

Biorąc pod uwagę konieczność minimalizowania zagrożeń i przeciwdziałania wszelkim zjawiskom negatywnie oddziaływującym na dzieci i młodzież, wzorem lat ubiegłych  policjanci podjęli działania profilaktyczne, prewencyjne, kontrolne i informacyjno - edukacyjne, a z większą intensywnością w okresie trwania ferii w naszym powiecie tj. w okresie od 25 stycznia do 8  lutego. Podstawę działań profilaktycznych  stanowią pogadanki i spotkania z dziećmi, rodzicami i pedagogami, kontrola warunków wypoczynku dzieci oraz - po uprzednim rozpoznaniu geografii i skali zagrożeń – przeciwdziałanie demoralizacji i przestępczości nieletnich, zjawiskom patologicznym oraz przestępczości której ofiarami są małoletni. Działania zostały podjęte wspólnie ze Strażnikami Miejskimi, którzy również mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i warunki wypoczynku dzieci i młodzieży.

Ważne

KONTROLA AUTOKARÓW

Od dnia 22 stycznia do 7 lutego 2016 roku w Nidzicy przy ul. Mickiewicza na parkingu (pod zamkiem wzdłuż drogi 604) codziennie w godz. 6.30 – 8.30 dokonywane będą kontrole autobusów.

W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do stanu technicznego autokaru bądź stanu psychomotorycznego kierowcy zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym należy dzwonić pod numer 997 lub 112 (z telefonu komórkowego)

WYKAZ TELEFONÓW DO JEDNOSTEK POLICJI i WITD,

gdzie można zgłaszać potrzebę kontroli autobusów:

 

KMP Olsztyn

Wydział Ruchu Drogowego

         89-522-38-80 lub 997

 

Inspekcja Transportu Drogowego

w Olsztynie

  mail: sekretariat@witd.olsztyn.pl

KMP Elbląg

Wydział Ruchu Drogowego

55  230 15 99,    55 230 15 90

 

KPP Lidzbark Warmiński

89 767 72 00

KPP Bartoszyce

89  76 28 200

KPP Mrągowo

89 741 92 00 ,    89 741 92 44

KPP Braniewo

55  244 02 00

KPP Nidzica

89 625 02 00

KPP Działdowo

23 698 02 00

KPP Nowe Miasto Lubawskie

56 474 42 00

KPP Ełk

87  621 82 00

KPP Olecko

87 520 72 00,    87 520 72 40

KPP Giżycko

87 429 92 56 ,    87 429 92 40

KPP Ostróda

89 642 72 64 ,   89 642 72 40,  

89 642 72 48

KPP Gołdap

87 615 54 00

KPP Pisz

87 425 42 00 ,   87 425 42 54

KPP Iława

89 640 72 51

KPP Szczytno

89 623 22 34 ,   89 623 22 31   

89 623 22 47

KPP Kętrzyn

89 752 92 00,     89 752 92 55

KPP Węgorzewo

87 427 04 00

 

 

Oprócz działań profilaktycznych funkcjonariusze prowadzą również wzmożone działania kontrolno – prewencje. Szczególną uwagą będą objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Podczas kontroli sprawdzany będzie stan techniczny autokarów, busów, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostaną zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli. Funkcjonariusze będą sprawdzać miejsca zbiorowego wypoczynku dzieci a także doraźnym kontrolom zostaną poddani wychowawcy, którym powierzyliśmy pod opiekę swoje dziećmi.

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, są często łatwowierne i ufne. Cechy te sprawiają, że nie potrafią przewidywać, przez co są niejednokrotnie narażone na kłopoty. Aby tego uniknąć warto przypomnieć sobie kilka zasad bezpieczeństwa, których powinny przestrzegać dzieci jak i rodzice.

Ustal zasady

Dzieci powinny wiedzieć, że nie mogą przyjmować od obcych żadnych prezentów i słodyczy, oddalać się z nimi z miejsc samochodów oraz wsiadać do ich samochodów. Wasze pociechy powinny być nauczone, że podczas waszej  nieobecności w domu nikomu nie mogą otwierać drzwi bez porozumienia z tobą – nawet kolegom. Ustalcie, że dziecko będzie informowało Cię o każdym wyjściu na podwórko i planowanym miejscu zabaw. Określcie również zasięg terenu, po którym dziecko będzie mogło się samodzielnie poruszać. Najlepiej będzie jeśli ułożycie plan zabaw na cały dzień. W końcu powinnaś wiedzieć, gdzie i z kim twoje dziecko spędza czas.

Przygotuj dziecko do wyjazdu

Jeżeli twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek sprawdź, czy będzie miało właściwą opiekę dydaktyczną i medyczną. Zorientuj się czy wychowawcy mają odpowiednie doświadczenie zawodowe. Wyposaż dziecko w wykaz zabranych przedmiotów (wartościowsze z nich oznacz np. naszywając inicjały). Na kartce zapisz dziecku numery telefonów: do domu, do pracy, do dziadków i dokładny adres zamieszkania. Nie zapomnij szczerze porozmawiać z dzieckiem o sytuacjach w jakich może się znaleźć. Powiedz mu jak może sobie poradzić, gdyby napotkał jedna z nich i do kogo winien się zwrócić o pomoc.

Skontroluj autokar

Jeśli Twoje dziecko wyjeżdża na kolonię autokarem nie wahaj się i zadzwoń na policję, aby sprawdzić jego stan techniczny i kondycję kierowcy. Potrzebę skontrolowania autobusu najlepiej jest zgłosić do jednostki Policji z kilkudniowym wyprzedzeniem. Policjanci podczas takiej kontroli sprawdzą stan trzeźwości kierowcy, wymagane dokumenty oraz stan techniczny i wyposażenie pojazdu.  Policjantów należy wezwać w każdym przypadku, jeżeli mamy zastrzeżenia, co do stanu trzeźwości kierowcy, jeżeli wyczuwamy woń alkoholu lub mamy zastrzeżenia do stanu technicznego pojazdu.

Rady dla dzieci

  • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
  • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
  • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
  • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
  • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
  • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
  • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
  • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
  • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
  • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
  • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
  • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
  • Zawsze informuj rodziców o miejscu swoich zabaw

Zachęcamy wszystkich rodziców, organizatorów wycieczek i wyjazdów na zimowiska do zgłaszania kontroli autobusów. Kontrolę najlepiej zgłosić z kilkudniowym wyprzedzenie dzwoniąc na numer (89) 625–02-00 lub 997.

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

Powrót na górę strony