Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozpoczynają się wakacje. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku

Data publikacji 02.07.2015

Dla dzieci i młodzieży rozpoczyna się najprzyjemniejszy czas w roku – wakacje. Aby minęły szczęśliwie i bez przykrych wydarzeń należy właściwie zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Łatwowierność i naiwność dziecka, brak umiejętności przewidywania są często przyczynami kłopotów. Rodzice powinni wpajać im rozwagę i wyrabiać w nich odruch nieufności wobec osób nieznajomych. Należy wspólnie przypomnieć sobie zasady bezpiecznego zachowania

Policjanci realizując działania związane z planem "Bezpieczne Lato na Warmii i Mazurach" oraz z kampanią "Rowerem bezpiecznie do celu" spotykali się z dziećmi i młodzieżą. Funkcjonariusze podczas spotkań w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjalnych przypominali uczniom jak należy zachowywać się nad wodą, na podwórku, czy w domu, jak korzystać z Internetu, aby wakacje dla wszystkich zakończyły się tak samo radośnie, jak się zaczęły. Przypomnijmy jeszcze raz podstawowe zasady:


Gdy dziecko wyjeżdża na obóz lub kolonię.

Zanim powierzymy obcym opiekę nad swoim dzieckiem sprawdźmy, czy będzie miało właściwą opiekę dydaktyczną i medyczną. Ustalmy firmę, która organizuje przedsięwzięcie i zorientujmy się, czy zatrudnia wychowawców z odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Następnie ustalmy dokładny adres placówki, numer telefonu miejsca, w którym dziecko będzie wypoczywać. Możemy również sprawdzić, czy organizator posiada aktualne zaświadczenie o zgłoszeniu placówki wypoczynku wydane przez kuratorium oświaty, co zgodnie z przepisami prawa jest niezbędne przy organizacji wypoczynku dla dzieci. Wymienione „zaświadczenie” świadczy, że obiekt kwalifikuje się do przyjęcia dzieci, czyli spełnia warunki sanitarne i przeciwpożarowe, a także, że zatrudniona kadra posiada odpowiednie kwalifikacje. O okazanie „zaświadczenia” można poprosić organizatora, lub samemu sprawdzić na stronie internetowej właściwego kuratorium oświaty („zaświadczenie” wydaje kuratorium na terenie, którego wypoczynek dzieci jest organizowany).

I jeszcze kilka uwag, dzięki którym Wasze dziecko będzie bardziej bezpieczne:

  • wyposażcie dziecko w wykaz zabranych przedmiotów (wartościowsze z nich oznaczcie  np. naszywając inicjały);

  • na kartce zapiszcie dziecku numery telefonów: do domu, do pracy, do dziadków i dokładny adres zamieszkania;

  • szczerze porozmawiajcie z dzieckiem o sytuacjach w jakich może się znaleźć. Powiedzcie  mu jak może sobie poradzić, gdyby napotkało jedną z nich, do kogo winno się zwrócić o pomoc.

Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić stan techniczny autokaru, którym będą podróżować dzieci. W tym celu można skontaktować się z Policją.

 

Jeśli zabierasz dziecko w miejsca, gdzie jest dużo ludzi

Dzieci szczególnie małe potrafią się zgubić. Najczęściej ma to miejsce tam, gdzie jest duże skupisko ludzi. Kontrolujmy cały czas, czy dziecko jest w pobliżu. Najlepiej stale trzymajmy je za rękę. Na duże imprezy dobrze jest ubrać dziecko w charakterystyczne ubrania o jaskrawych kolorach. Jeżeli jednak zniknie, nie należy wpadać w panikę. Im spokojniej zaczniemy szukać, tym większe mamy szanse na szybsze znalezienie. Wcześniej przygotujmy dziecko na taką ewentualność i omówmy zasady postępowania. Skutecznym sposobem na odnalezienie jest powrót „po własnych śladach”. Ze starszymi dziećmi można ustalić miejsce i godzinę zbiórki. Jeżeli nie uda nam się samemu odnaleźć dziecka, należy natychmiast fakt ten zgłosić służbom porządkowym i Policji.

 

Wychodzisz do pracy, a dziecko zostaje samo w domu

Zdarza się, że dzieciom pozostawionym bez opieki pracujących rodziców przychodzą do głowy nie najlepsze pomysły. Dlatego też:

  1. Nauczcie swoje dziecko, aby podczas Waszej nieobecności w domu nikomu nie otwierało drzwi bez porozumienia się z Wami;

  2. Ustalcie zasadę, że zawsze przed zaproszeniem kolegi i wpuszczeniem go do domu musicie wyrazić na to zgodę;

  3. Umówcie się, że dziecko będzie informowało Was o każdym wyjściu na podwórko i planowanym miejscu zabaw;

  4. Określcie zasięg terenu, po którym dziecko może się samodzielnie poruszać;

  5. Najlepiej wspólnie z dzieckiem ułóżcie plan zabaw na dzień następny (musicie wiedzieć jak, gdzie i z kim spędza czas).

Jeżeli zauważymy, że nasze pociechy zaczynają przynosić do domu różne rzeczy, nie bagatelizujmy tego. Nie ważne czy są to nowe, czy używane przedmioty, zawsze sprawdzajmy ich pochodzenie – szczególnie jeżeli są one wartościowe. Może się okazać, że nasze dziecko wpadło w tzw. złe towarzystwo i zaczęło dokonywać przestępstw. Im szybciej zareagujemy, tym bardziej rosną szanse na jego uratowanie. Zdarzyć się również może, że dziecko przyniesie do domu niewypał lub podobnie wyglądający przedmiot. W takiej sytuacji należy zachować spokój, w żadnym wypadku nie dotykać znaleziska, zamknąć pokój, by nikt nie miał do niego dostępu i natychmiast wezwać Policję.

 

Gdy dziecko korzysta z Internetu  

Internet jest doskonałym źródłem wiedzy i dostarcza mnóstwo zabawy i rozrywki. Pozwólmy dzieciom w sposób świadomy i bezpieczny korzystać z dóbr, jakie daje. Spróbujmy razem z znaleźć takie strony, które zainteresują nasze pociechy i nauczmy je bezpiecznie z nich korzystać. W Internecie można trafić zarówno na treści dobre, jak i szkodliwe. Pamiętajmy, że wszystkie są ogólnodostępne! Nie zawsze i nie wszystkie są zabezpieczone przed dziećmi, a udostępnianie części z nich niestety nie jest ścigane.

Internet  może być bezpieczny, jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Przy korzystaniu z treści umieszczonych w Internecie zawsze kierujmy się zdrowym rozsądkiem;

  • Nauczmy dzieci, że nie wszystkie informacje znalezione w Sieci są prawdziwe i wiarygodne;

  • Zawsze korzystajmy z programów antywirusowych;

  • Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania przy wykorzystywaniu treści internetowych;

  • Pamiętajmy, że dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania swoich danych. Ważne jest, aby dzieci podając takie informacje, zawsze uzyskały zgodę rodziców;

  • Uczulmy dzieci na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie rozmawiając o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci. Mówmy głośno o tym, że spotykanie się z nieznajomymi może okazać się bardzo niebezpieczne;

  • Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania wobec osób poznanych w Sieci

  • Monitorujmy strony odwiedzane przez dzieci.

 

Pamiętaj!!!

Jeśli natrafisz na treści, które według Ciebie są nielegalne koniecznie zgłoś to na policję. Dzięki takim reakcjom stanowczo wpłyniesz na likwidację nagannych zachowań.

 

Wakacje a ucieczki z domu

Wakacje to okres, kiedy młodzi ludzie najczęściej decydują się na ucieczkę z domu. Bywa, że lato "na gigancie" spędzają już nawet dzieci poniżej 10 roku życia. Kiedy wielu rodziców przeżywa niewyobrażalną tragedię związaną z ucieczką swojego dziecka, policjanci robią wszystko, by je odnaleźć


Powody ucieczek to m.in. kłopoty w szkole. Młodzież po otrzymaniu świadectw na zakończenie roku w obawie przed karą za wyniki w nauce, podejmuje decyzję o ucieczce. Również brawura i chęć popisania się przed kolegami, że "mogę wszystko", to kolejny powód wyjazdów poza dom. Kłopoty rodzinne i zawody miłosne, jak również forma protestu, to problemy z jakimi zmagają się rodzice uciekinierów.
Przebywanie "na gigancie" w miesiącach letnich daje większe możliwości znalezienia noclegu i pożywienia - łupem uciekinierów padają warzywa i owoce z ogródków działkowych. Podczas wakacji znacznie łatwiej nawiązuje się też kontakty z rówieśnikami, łatwiej ukrywa się przed organami ścigania i szybciej znajduje osoby, które można okraść. W te sposób zaczynają się problemy młodych ludzi z prawem.
Dlatego ważne jest, aby rodzice rozmawiali ze swoimi pociechami i przestrzegali przed niebezpieczeństwami, jakie czyhają na nie, kiedy będą pozbawione opieki dorosłych.
Rodzice powinni pamiętać, że rozmawiamy, aby pomóc, a nie karać dzieci za ucieczki. Tak samo jest w przypadku kontaktu z policją po ucieczce. Rozmowa ma na celu ustalenie przyczyny i rozwiązania problemów dziecka oraz jego rodziny.
 

Co robić, gdy Twoje dziecko uciekło z domu:

  • Natychmiast zgłoś zaginięcie Policji - zabierz ze sobą zdjęcie zaginionego dziecka. Jeśli to jedyne zdjęcie jakie posiadasz nie zostawiaj go w komendzie. Wcześniej idź do najbliższego fotografa. On zrobi reprodukcje (także z dokumentów, bez konieczności ich niszczenia). Przypomnij sobie, jak Twoje dziecko było ubrane, czy ma jakieś znaki szczególne, które go wyróżniają wśród innych

  • Sprawdź, czy w pokoju Twojego dziecka jest coś, co mogłoby dać Ci informacje o motywach jego ucieczki lub o miejscu jego pobytu - możesz sprawdzić ostatnio odwiedzane przez Twoje dziecko strony internetowe, pocztę elektroniczną. Może to da Ci jakąś wskazówkę w poszukiwaniach

  • Przygotuj listę kolegów i koleżanek swojego dziecka, postaraj się ustalić ich adresy lub numery telefonów,

  • Ustal miejsca, gdzie najczęściej Twoje dziecko spędza wolny czas.
    Jeśli dziecko wróci do domu poinformuj o tym najbliższą jednostkę Policji i odwołaj zaginięcie.
    Pamiętaj, że powrót Twojego dziecka do domu to ważny moment. Również od tego, w jaki sposób przyjmiesz uciekiniera, zależy czy nie będzie chciał uciec ponownie.

  • policjantka rozdaje dzieciom kolorowanki
  • policjantka rozmawia z dziećmi o bezpieczeństwie
  • ćwiczenie postawy obronnej przed atakiem psa
Powrót na górę strony