Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przypomnij sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Rozpoczęły się działania policyjne „Długi weekend – Boże Ciało”

Data publikacji 03.06.2015

Już jutro zacznie się długi weekend czerwcowy związany z obchodami święta Bożego Ciała. Wiele osób skorzysta z wolnych dni i już dziś wyruszy w podróż. Policjanci, jak co roku w tym czasie prowadzić będą wzmożone działania prewencyjno – kontrolne.

Uwaga, procesja. Patrz na znaki

Kierowcy  muszą pamiętać o ewentualnych zmianach w organizacji ruchu na czas procesji  wiernych, którzy będą celebrować uroczystości Bożego Ciała. W czwartek w obrębie  nidzickiego Placu Wolności należy spodziewać się utrudnień w ruchu w godz. 10.00-12.00.

 

Ograniczenia dla ciężarówek

W środę 03.06.2015 r  w godz.  18.00-22.00 oraz w czwartek 04.06.2015 r. w godz. 08.00 – 22.00 policjanci będą egzekwować zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów oraz pojazdów wymienionych w treści §3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych pojazdów na drogach).

 

Zdejmij nogę z gazu

Według nowych przepisów kierowca może stracić prawo jazdy na 3 miesiące, gdy przekroczy dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h, bądź będzie przewoził nadmierną liczbę osób.

Paradoksalnie, to piękna słoneczna pogoda, dobre warunki atmosferyczne  i  sucha nawierzchnia  dają kierowcom złudne poczucie bezpieczeństwa. Właśnie podczas takich ciepłych, wakacyjnych dni dochodzi do większej ilości zdarzeń na drogach.
Pamiętajmy o  podstawowych zasadach, dzięki którym bezpiecznie dojedziemy do miejsca wypoczynku i bezpiecznie wrócimy do domu.

 

Prędkość, trzeźwość, pasy, foteliki

Początek czerwca rozpoczęła się ciepło i słonecznie. W długi weekend (04.06-07.06.2014) podobnie jak w latach ubiegłych spodziewać się  można  większego niż zwykle ruchu na drogach naszego województwa. Policjanci ruchu drogowego w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych, będą nadzorować trasy  regionu. Pod lupę funkcjonariusze wezmą prędkość i trzeźwość kierowców. Wyciągną także konsekwencje z innych rażących naruszeń przepisów ruchu drogowego mogących w konsekwencji sprowadzić niebezpieczeństwo podróżujących po Warmii i Mazurach. W trakcie kontroli policjanci zwrócą też uwagę  na to, czy kierowcy i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz w jaki sposób przewożone są dzieci. Policjanci drogówki skontrolują stan techniczny auta oraz jego obowiązkowe wyposażenie. Wszystko po to, by dni związane z wypoczynkiem były bezpieczne dla wszystkich.

Zgodnie z nowymi przepisami dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci zgodnym z masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach UE lub regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

 

Przygotuj do podróży auto, siebie…

Planując podróż  przygotujmy się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane  pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Pamiętajmy też o takim rozmieszczeniu bagaży w aucie, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników. Kierowca  musi zadbać także o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację by nie tracić nerwów podczas jazdy. Do auta trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś  ciepłego. Prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość.

 

… i dzieci

Podczas przygotowań do podróży nie zapominajmy o dzieciach. Każdy rodzic najlepiej wie, czym lubi się zająć jego pociecha. Przygotujmy książeczki, mazaki ze ścieralnymi tabliczkami, bajki do słuchania – dla tych młodszych. Dzieci skutecznie potrafią rozproszyć naszą uwagę -  jeśli nie będą się nudzić w podróży, to nam- kierowcom i pasażerom także będzie to na rękę.

 

Dziecko w foteliku – dla bezpieczeństwa, nie dla uniknięcia mandatu.

Przewożenie w sposób zgodny z przepisami najmłodszych pasażerów to nie tylko obowiązek prawny. Po pierwsze zapewniamy im w ten sposób bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem, po drugie - i nie mniej ważne- uczymy dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dbajmy o swoje dzieci także każdego dnia w ruchu drogowym.  Nawet najmłodsze dzieci mają miejsce w policyjnych statystykach. Często wpisują się w nie przez niefrasobliwość i brak wyobraźni dorosłych opiekunów.

 

Nie zostawiaj w aucie dzieci i zwierząt

Uwaga!!!!!!

NIGDY POD ŻADNYM POZOREM I NAWET NA KRÓTKĄ CHWILĘ NIE MOŻNA ZOSTAWIAĆ MAŁYCH DZIECI W ZAMKNIĘTYM AUCIE NA SŁOŃCU. TAKA SYTUACJA MOŻE BYĆ  BARDZO NIEBEZPIECZNA I DOPORWADZIĆ DO ŚMIERCI MALUCHA W OKROPNYCH MĘCZARNIACH. 

 

Powrót na górę strony